Magiczny świat Harrego Pottera

Nasz Międzyszkolny Projekt Czytelniczy nieuchronnie zmierza do końca. Nasza magiczna przygoda trwała kilka tygodni i będzie mi jej brakować. Mam nadzieję, że Wam też. Dlatego musimy ją odpowiednio podsumować. Najlepiej kilkoma ciekawostkami o Harrym Potterze i jego autorce.

źródło lubimyczytać

26 czerwca 1997 r. ukazało się pierwsze wydanie Harrego Pottera i Kamienia Filozoficznego I wtedy wszystko się zmieniło. Świat oszalał na jego punkcie, a jego autorka - J.K. Rowling stała się jedną z najpopularniejszych autorek powieści dla dzieci. A to był dopiero początek. Od tamtego czasu książki  o młodym czarodzieju sprzedały się w nakładzie ponad 450 milionów egzemplarzy i zostały przetłumaczone na 80 języków.

J.K Rowling wymyśliła postać Harrego w 1990 r. podczas podróży opóźnionym pociągiem. Dokładnie rozplanowała 7 tomów i rozpoczęła poszukiwania wydawcy. Okazało się to bardzo trudne. Dopiero 9 wydawnictwo, które odwiedziła Rowling  - Bloomsbury, postanowiło wydać pierwszy tom. A tak naprawdę zdecydowała o tym ośmioletnia dziewczynka- Alice, której ojciec przyniósł do przeczytania kilka pierwszych rozdziałów. Alice napisała recenzjęi tak to się zaczęło. Autorka napisała także streszczenie  przed wydaniem pierwszego tomu i w 1997 r., aby zachęcić wydawnictwo do współpracy.J.K Rowling bardzo szczegółowo zaplanowała siedem tomów.


Harry Potter i Zakon Feniksa - plany pisarskie
I wykonała także mnóstwo ilustracji. "Początkowo rysowałam dla przyjemności oglądania tego, co sobie wyobrażałam (...) Czułam potrzebę patrzenia na postaci, które cały czas miałam w głowie"- tak mówi sama pisarka.

Państwo Dursley


Harry i przyjaciele


Profesor SproutArgus Filch

źródło: https://www.reddup.co/r/RowlingWritings


Harry i Hagrid w Banku Gringotta

źródło: https://pl.pinterest.com/pin/123286108534998057/

Prawie Bezgłowy Nick

źródło: pinterest

Profesor Snape

źródło: https://ohnotheydidnt.livejournal.com/78176539.html?page=3

Wykonała mapę Hogwartu- Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Plan pokazuje rozmieszczenie budynków i drzew oraz gigantyczną ośmiornicę, która mieszka w jeziorze.


źródło: Harry Potter. Podróż przez historię magii

J. K. Rowling pięć lat planowała historie Harrego i magiczny świat, w którym on żyje. Od początku wiedziała, że szkoła będzie podzielona na cztery domy: Gryffindor, Ravenclaw, Hufflepuff i Slytherin. Długo zastanawiała się w jaki sposób przydzielić uczniów do domów. I tak narodziła się Tiara Przydziału.


Pisarka bardzo szczegółowo rozplanowała nawet otwieranie się przejścia na ulicę Pokątną. Na ilustracji widzimy ceglany mur oraz kubeł na śmieci. Potem parasol wskazuje dokładnie miejsce, w które należy postukać różdżką, żeby otworzyć magiczne przejście. Cegły się przesuwają i dostrzegamy otwór, który stopniowo się powiększa. I można wejść i zrobić zakupy w sklepach pełnych magii.W Hogwarcie wykłada się różne magiczne przedmioty. Autorka zrobiła odręczną notatkę na temat  każdej lekcji oraz ich wykładowców.


W 2008 r. ukazały się Baśnie barda Beedle`a. Autorka własnoręcznie napisała kilka egzemplarzy, które zostały oprawione w skórę i ozdobione kamieniami o szczególnym znaczeniu. Znajdują się w nim także ilustracje samej pisarki.


Mam nadzieję, że wszyscy fani Harrego Pottera będą usatysfakcjonowani naszymi ciekawostkami. :) Może kiedyś pokusimy się o kolejną porcję informacji. Na osłodę mamy dokument o samej autorce i jej bohaterze. Niestety po angielsku. :(

Bibliografia:

Harry Potter. Podróż przez historię magii. Poznań: Media Rodzina, 2018

Komentarze