"O regionie przy klopsztandze".

 

Rozpoczęła się pierwsza edycja projektu edukacyjnego pt.: „O regionie przy klopsztandze”, współfinansowanego ze środków Gminy Bytom.

Projekt skierowany jest do uczniów klas 1-3 oraz 4-8. Zajęcia rozwijające z zakresu wiedzy o regionie dotyczyć będą takich tematów jak: moje miasto na mapie regionu i Polski; historia dzielnicy Rozbark; strój rozbarski; zabytki oraz miejsca pamięci naszego miasta; obrzędy i tradycje naszego regionu; krajobraz przemysłowy Wyżyny Śląskiej, legendy i podania o straszkach śląskich; gwara śląska – mowa przodków, ważne osoby i miejsca w przemysłowej historii miasta; osobliwości przyrodnicze naszego miasta.

W ramach podejmowanych działań prócz zajęć stacjonarnych dzieci zwiedzą również zabytkowe kościoły, kaplice, nekropolie, miejsca pamięci, obiekty industrialne i inne lokalne obiekty będące kulturowym dziedzictwem regionu. Uczestnicy zajęć odwiedzą również instytucje zajmujące się ochroną i propagowaniem dziedzictwa kulturowego takie jak: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu oraz Izbę Pamięci Rozbarku w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku.

Wszystkie zaplanowane działania mają na celu wzmocnienie więzi dzieci i młodzieży ze społecznością „małej ojczyzny”. Obcowanie z literaturą ludową, zwyczajami, obrzędami, zabawami, tradycyjnymi, które sprzyja zrozumieniu kultury własnego narodu i pomaga w odkrywaniu własnej kulturowej tożsamości.

Zajęcia prowadzi nauczyciel naszej szkoły - Pani Barbara Tworeszczuk.


"Kuferek pełen dziedzictwa" to temat pierwszych zajęć w ramach projektu edukacyjnego pt.: "O regionie przy klopsztandze".

Jak zaprosić młode pokolenie na wyprawę SZLAKIEM EDUKACJI REGIONALNEJ...?

Ponieważ każda dobra wyprawa musi być nieco tajemnicza, pełna przygód i niespodzianek, dlatego postanowiłam rozpocząć naszą podróż od kufra pełnego skarbów.

Stary kufer, wypełniony różnymi przedmiotami, na rozmaite sposoby związany z naszym PIĘKNYM REGIONEM wspaniale wpisuje się w mapę naszej wyprawy. Pytacie co to za skarby...? Tworzą go żelazka na duszę, lampy naftowe i karbidowe, podkowy, narzędzia górnicze i rolnicze, naczynia kuchenne, zabawki naszych dziadków, książki, przybory szkolne i wiele, wiele innych...



























Komentarze