Pacynki, kukiełki, lalki i inne takie tam...

Zapraszam do udziału w kolejnym wyzwaniu bibliotecznym. Tym razem związane jest ono z teatrem i stanowi zakończenie naszych rozważań na ten temat. 

Lalki teatralne używane są przede wszystkim w teatrze lalki. Czym jest lalka teatralna? To dowolny przedmiot materialny lub niematerialny (np. cień) poddany animacji przez aktora/animatora. Istnieją różne rodzaje lalek - kukiełka, jawajka, pacynka, marionetka i lalka cieniowa.
Dziś proponujemy Wam wykonanie własnej lalki teatralnej. Nie ma żadnych ograniczeń- technika wykonania pacynki jest dowolna. Na Wasze prace czekam do 30 kwietnia 2020 r. Można je nadsyłać na adres bibliosp46bytom@gmail.com

Poniżej prezentujemy lalki wykonane przez autorów bloga. 


Laleczka  na palce 

Jej wykonanie jest trochę czasochłonne, ale to świetna zabawa. Co nam będzie potrzebne?
- różne rodzaje filcu;
- szablon (poniżej publikujemy szablony, z których korzystałam);
- nożyczki;
- igła i nici;
- nożyczki;
- długopis;
- kartka z bloku technicznego (lub zwykła);
- klej;
- ruchome oczka (nie są konieczne, można je wykonać z filcu lub po prostu wyszyć)

Materiały przygotowane? To zabieramy się do pracy. 


Na początek musimy odrysować wszystkie elementy naszej pacynki na kartce papieru technicznego. Gotowe? Teraz musimy je wyciąć nożyczkami.



Wycięte? Teraz musimy nasz szablon odrysować na filcu. Kolorystyka naszej lalki zależy od nas.


Po odrysowaniu wycinany wszystkie elementy. Szablon można schować i wykorzystać później.


Teraz zabieramy się za szycie. Najpierw musimy naszyć wszystkie mniejsze elementy (w tym przypadku skrzydła, brzuszek i oczy). W tym celu używamy igły z odpowiednim kolorem nici. Potem przyklejamy oczka, żeby nasze zwierzaki widziały świat. Jeśli nie posiadacie oczek, można je po prostu wyszyć.  


Gotowe!

Teraz możemy nałożyć laleczki na palce i rozpocząć zabawę.






Pacynka ze skarpety

Kolejną pacynkę wykonany ze skarpety. Co nam będzie potrzebne?
- oczywiście skarpetka (może być dziurawa lub jak w moim przypadku najmniej lubiana para, bo jak na złość nie było żadnej zużytej :)
- kolorowy filc;
- nożyczki;
- wełna lub wstążki;
- ruchome oczka;
- klej na ciepło



Na początek musimy rozgrzać klej na ciepło. Teraz możemy odrysować z filcu usta oraz język. Warto jako szablonu użyć samej skarpetki.


Teraz niebezpieczna część. Musimy nałożyć skarpetkę na rękę i klejem przykleić usta oraz język. Ale uwaga! Klej jest gorący i trzeba bardzo uważać, aby się nie poparzyć.


Gotowe. Teraz nasza pacynko- skarpetka stygnie i czeka na włosy.


Do zrobienia włosów wykorzystujemy włóczkę, wstążkę lub sznurek. Tniemy je na paski. Ich długość zależy od tego, jak długie będą włosy lalki. Musimy ich naciąć dość sporo, aby warkocz był gruby. Teraz dzielimy paski na dwie części i każdą zaplatamy w warkocz. Jak je połączyć? Ja po prostu na górze związałam kawałkiem włóczki. Następnie przyklejamy włosy klejem na głowę pacynki. Przypominam, że należy bardzo uważać przy tym elemencie operacji "Lalka teatralna". Teraz wystarczy przykleić oczka.


Nasza pacynka jest gotowa do zabawy!


I można ją animować.


Kukiełka z drewnianej łyżki

Na koniec kukiełka na patyku. Poniżej składniki na jej wykonanie.
- drewniana łyżka kuchenna (warto najpierw zapytać, czy można ją zabrać :)
- papier kolorowy z bloku technicznego;
- klej;
- nożyczki;
- ołówek;
- kredki lub marker;
- kolorowa wstążka;
- farby plakatowe


Najpierw musimy pomalować drewnianą łyżkę farbami plakatowymi. Kolor zależy od naszej wizji artystycznej.


W czasie, gdy nasza kukiełka schnie, możemy wykonać kolejne elementy. Ja wycięłam uszka z kolorowego papieru oraz nosek.


Gdy łyżka już jest sucha możemy zabrać się za ozdabianie. Przyklejamy uszka oraz nosek. Czarnym markerem lub kredkami rysujemy oczka i buzię. Można je namalować lub wykleić papierem.


Na koniec ozdabiamy wstążką i voila! Moja świnka jest gotowa. Tak wiem, że jest zielona! To świnka ekologiczna, która uwielbia jeść sałatę. :)



Powyższe propozycje to tylko przykłady. Może macie inne pomysły?

Komentarze