W krainie smoka i kwiatu wiśni
Przed Wami kolejne spotkanie z Bajkami z całego świata. Dzisiaj odbędziemy błyskawiczną podróż do Azji, a konkretnie do Chin i Japonii. Te dwa egzotyczne kraje od zawsze budzą zaciekawienie wśród turystów. Z powodu tajemniczej kultury i historii, oryginalnego jedzenia (sushi i inne "ciekawostki" kulinarne) i oczywiście widowiskowych sztuk walki.
Jak zawsze zaczniemy od muzyki, która przybliży nam tematykę naszego spotkania.
Na zdjęciu powyżej, owieczka Matylda siedzi na stoliku w towarzystwie zielonego smoka. Jego obecność na fotografii jest nieprzypadkowa. Smok- według kultury Zachodu- stanowi chiński symbol narodowy. Symbolizuje dobroć i szczęście. Zazwyczaj przedstawiony jest jako długie (podobne do węża) stworzenie z wielkimi szponami.
źródło: wikipedia
Japonia nazywana jest Krajem Kwitnącej Wiśni. Dlaczego? Kwiat wiśni jest symbolem narodowym tego kraju. W kwietniu, w całej Japonii zakwitają drzewa Sakura, czyli własnie wiśnie. Wiśnie sadzone są wszędzie - w samych parkach jest ich tysiące. W okresie kwitnięcia tych drzew, w Japonii odbywa się jedno z najważniejszych świąt - Hanami. Japończycy celebrują wtedy zadowolenie z życia i urządzają wraz z rodziną i przyjaciółmi pikniki, podczas których podziwiają m.in. kwitnące kwiaty wiśni. Mogą także delektować się przysmakami kuchni japońskiej.
Drugim symbolem Japonii jest kimono, czyli bogato zdobiony ubiór. Kimono składa się z kilku elementów, a każda z nich jest pięknie wykonana.
źródło: wikipedia
Ile razy w ostatnim czasie narzekaliśmy, że musimy tyle czytać i pisać. Jak za chwilę się przekonacie, nauka pisania i czytania w języku japońskim i chińskim jest znacznie bardziej skomplikowana.
Przecież to jakieś dziwne znaczki. Człowiek chce napisać list miłosny, a wychodzi mu przepis na ciasto cytrynowe! Jak w ogóle można nauczyć się czytać i pisać w tym dziwnym języku. Można! Trzeba tylko poświęcić dużo czasu na naukę. Chińczycy bardzo dbają o elegancki wygląd pisma i staranne odwzorowanie znaków. Dlatego doskonalą tę umiejętność dzięki kaligrafii. To sztuka estetycznego pisania, często zdobionego artystycznie. Poświęcili na tę sztukę całe stulecia. Chińczycy są także twórcami materiału, na którym dziś możemy pisać. Według chińskich kronik, papier wynaleziono właśnie w Chinach.
W Chinach znajduje się jeden z najsłynniejszych zabytków na świecie - Wielki Mur Chiński. To system obronny, na który składają się mury obronne, sieć fortów i wież obserwacyjnych o długości ok. 2400 km.
źródło: wikipedia
Z Japonii pochodzi z kolei wielka (dosłownie!) ikona popkultury - Godzilla. Ten olbrzymi potwór jest nam znany z serii filmów. Ma postać olbrzymiej jaszczurki, podobnej do dinozaura. W Tokio stoi nawet pomnik tego stwora.
źródło: wikipedia
Na koniec naszych krótkich rozważań, przygotowaliśmy filmiki z tradycyjnymi tańcami z Chin i Japonii.
A teraz zapraszamy do wysłuchania dwóch bajek. Druga z nich odpowie na pytania, jakie wydarzenie stoi za wzajemną niechęcią między kotem i psem. Niestety moje wykonanie bajek, nie jest nawet w połowie tak wspaniałe, jak interpretacja fantastycznej ekipy młodych ludzi z klasy 5a. Młodzież przedstawiła bajki podczas zajęć w Przedszkolu Miejskim nr 29 w Bytomiu. :)
We włosach mam pałeczki! Nie diabelskie rogi. :)
Bibliografia:
www.wikipedia.pl
Komentarze
Prześlij komentarz