W promieniach afrykańskiego słońca

Przed nami tradycyjne czwartkowe spotkanie z Bajkami z całego świata. Tym razem wzywa nas do siebie dźwięk afrykańskich bębnów. Słyszycie? A może posłuchamy także tradycyjnej muzyki afrykańskiej?





Afryka jest dużym kontynentem, ale my udamy się do Kamerunu. Państwo Kamerun powstało w 1961 r. w wyniku zjednoczenia dwóch kolonii: brytyjskiej i francuskiej.  Dlatego też poza językami etnicznymi, w tym kraju w urzędach można porozumieć się w języku francuskim i angielskim.  Na początek przyjrzyjmy się fladze tego kraju.

źródło: wikipedia


Flaga Kamerunu ma postać prostokąta i składa się z trzech pionowych pasów w barwach panaafrykańskich. Pierwszy z nich ma kolor zielony i symbolizuje lesiste południe kraju. Środkowa barwa- czerwień jest symbolem jedności, a żółty pasek reprezentuje sawannę północnych prowincji. W centrum znajduje się żółta gwiazda. 


źródło: wikipedia


Według badań archeologicznych Kamerun był zamieszkany już ok. 50000 lat temu. Pierwszymi mieszkańcami tego terenu było plemię Baka, czyli myśliwi i zbieracze, żyjący w lasach. 


źródło: wikipedia


Najwyższym szczytem Kamerunu jest wulkan Kamerun, który wciąż jest czynny. Co roku organizowany jest wyścig na szczyt wulkanu. Bieg zajmuje ok. 5 godzin.  Bieganie po czynnym wulkanie? To raczej nie dla mnie. :)

W Kamerunie mieszkańcy pasjonują się dwoma rzeczami: piłką nożna i motocyklami. Reprezentacja Kamerunu w piłce nożnej była  pierwszym afrykańskim krajem, który dotarł do ćwierćfinału w piłkarskich Mistrzostwach Świata. Na piłce się nie znam, ale to musi być ważna informacja. :)



Podczas zakupów na bazarach należy się obowiązkowo targować. Inaczej możemy obrazić sprzedawcę. 

źródło: wikipedia

źródło: wikipedia




Kamerun oferuje turystom niesamowicie piękne krajobrazy do podziwiania. To istny raj na ziemi. 





Ważnym elementem kultury afrykańskiej są maski afrykańskie. Są niezwykle piękne i nawiązują do kultury danego regionu kontynentu. Powyżej prezentujemy oryginalne maski i figurki afrykańskie. Są własnością zaprzyjaźnionego nauczyciela i wspaniałej osoby - Pani Moniki Sędzik. 

Możecie w domu wykonać własną maskę. Poniżej prezentujemy filmik z instrukcją, jak to zrobić. Nawet ja dałam radę to zrobić. :)





Kończąc króciutką podróż po Kamerunie tradycyjny taniec afrykański. Wystarczy raz zatańczyć i można zapomnieć o nielegalnie zjedzonym batonie albo dostać bezdechu z powodu nadmiernego wysiłku.. ;)




Teraz możemy przejść do bajek. Afrykańskie opowieści nie mają autorów i należą do wspólnoty, z której pochodzą. Bajki, które za chwilę usłyszycie powstały wśród członków plemienia Gbaya, żyjącego we wschodniej części Kamerunu. Afrykańskie opowieści są bardzo różnorodne, a ich tematyka związana jest z etyką i moralnością. W Kamerunie opowiada się nocą przy ognisku. My raczej nie powinniśmy palić ogniska w domu, ale możemy to sobie wyobrazić. I posłuchać mądrych i wartościowych historii.










Bibliografia:

wikipedia

Komentarze