Na Dachu Świata

29 maja 1953 r. nowozelandzki himalaista i pszczelarz Edmund Hillary oraz szerpa z Nepalu Tenzing Norgay dokonali tego, co nie udało się wielu przed nimi. Jako pierwsi na świecie stanęli na szczycie Czomolungmy, czyli Mount Everestu - najwyższej góry na świecie. Przed nimi szczyt próbowało zdobyć 8 wypraw, a 13 wspinaczy zginęło próbując. Wszystkie wyprawy organizowali Brytyjczycy, którzy uważali, że tylko oni mogą tego dokonać. I skutecznie blokowali próby wspinaczy z innych państw. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Polacy także przygotowywali wyprawę na Mount Everest. Jednak przerwał je wybuch II wojny światowej.  Gdyby nie to, kto wie co mogłoby się stać. Warto dodać, że 17 lutego 1980 r. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki dokonali pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. Aż do tamtej chwili uważano, że to niemożliwe.

źródło: wikipedia


Mount Everest leży w Himalajach, na granicy Chin i Nepalu. Najwyższa góra świata od początku była celem wspinaczy, którzy chcieli ją zdobyć jako pierwsi. Everest hipnotyzuje i przyciąga co roku setki himalaistów. Dlaczego się na nią wspinają pomimo niesprzyjających  warunków i ryzyka utraty życia? 

źródło: wikipedia

Gdy to samo pytanie usłyszał brytyjski wspinacz George Mallory, odpowiedział krótko. BO JEST. Mallory trzykrotnie próbował zdobyć szczyt. Niestety w 1924 r. zaginął w pobliżu szczytu wraz z partnerem wspinaczkowym Andrew Irvinem. Ciało Mallory`ego znaleziono po 75 latach. Jego partner do dziś czeka na odnalezienie. Spory o to, czy dwójce udało się wejść na szczyt nadal nie rozstrzygnięto. Pewnie już nigdy się nie dowiemy, czy szczyt zdobyto w 1924 r., czy dopiero 29 lat później.

Powróćmy do 1953 r. Edmund Hillary i Tenzing Norgay wyczerpani z trudem wspinają się w górę. Wkrótce zdają sobie sprawę, że  wyżej już się nie da. O 11.30  dotarli na szczyt Mount Everestu - najwyższej góry świata. Zdobyciem góry uczczono koronację królowej Elżbiety II, która odbyła się kilka dni później.

źródło: wyborcza.pl

Co ciekawe Hillary i Norgay nie byli pierwszym wyborem do zdobycia szczytu. Ich kolejna nadeszła dopiero, gdy poprzednia dwójka wspinaczy zmuszona była powrócić do obozu. Szczyt zdobyli pomimo wielkich problemów - kończył się tlen, a nogom Nowozelandczyka groziły odmrożenia. Jednak nie poddali się! Gdy dotarli na szczyt uściskali się i zrobili zdjęcia na dowód, że zdobyli szczyt. Edmund Hillary zostawił na szczycie krzyżyk, a Tenzing zagrzebał w śniegu cukierki, czekoladę oraz kredkę, którą dostał od córki. Po latach Edmund Hillary w wywiadzie tak wspominał to wydarzenie: "Nie miałem uczucia ekstazy, którego niektórzy ludzie mogliby się spodziewać. Byliśmy zmęczenie, zdawałem sobie sprawę z problemów, jakie są jeszcze przed nami. W tamtym momencie nie było to dla mnie jakieś fantastyczne przeżycie.



Swoją radość zdobywcy okazali dopiero, gdy bezpiecznie dotarli do bazy. Do historii przeszły słowa Hillarego, który za pośrednictwem BBC wypowiedział słowa "W końcu załatwiliśmy tego skurczybyka". Wspinacz nie zdawał sobie sprawy, ze audycja idzie na żywo.

Zdobycie Mount Everestu stało się sensacją na całym świecie.Życie dwójki wspinaczy zmieniło się na zawsze. Poniżej prezentujemy film z 1953 r., który pokazuje powrót wspinaczy do Anglii oraz fragmenty wywiadów.


Za zdobycie Mount Everestu królowa Elżbieta II nadała Hillary`emu tytuł szlachecki. Od tego momentu tytułowano go sir Edmundem Hillarym. Tenzing Norgay został odznaczony Medalem Jerzego - brytyjskim odznaczeniem przyznawanym osobom cywilnym za akty odwagi.

W 1990 r. syn Hillarego - Peter także zdobył Mount Everest. Ze szczytu zadzwonił do swego ojca, aby przekazać mu radosną nowinę.

W 2013. r. ukazał się fabularyzowany  dokument opowiadający o pierwszym wejściu na górę. Poniżej mamy link do filmu.

Everest - poza krańcem świata

Dzisiaj Everest co roku atakowany  jest przez setki himalaistów, pragnących wejść na Dach Świata.  Wspinacze korzystają ze świetnej organizacji i przygotowania agencji, które organizują wyjazdy na Mount Everest. Zdobycie najwyższej góry stało się dochodowym interesem. W prasie i Internecie można znaleźć zdjęcia, na których widać bardzo długie kolejki wspinaczy oczekujących na wejście na szczyt.  Mimo tego nie zapominajmy, że Czomolungma jest bezlitosna, a potknięcia każe bardzo surowo.  Jednak kto z nas nie chciałby spojrzeć na świat z tak wysoka?


Bibliografia:

Alexandra Stewart, Joe Todd-Stanton: Everest: Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia. Warszawa, 2020.
wikipedia.pl
https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/854135,Edmund-Hillary-Dokonalismy-tego-weszlismy-na-Mount-Everest

Komentarze