Znaszli ten kraj...

A o jaki kraj chodzi? O Polskę oczywiście. W tym tygodniu Bajki z całego świata przypomną naszym czytelnikom  legendy polskie. O naszym kraju wszystko wiemy. Ale czy na pewno? Może są  jeszcze jakieś tajemnice do odkrycia?

Jaką muzykę wybrać na czas naszej podróży? Oczywiście Chopina! Fryderyk Chopin jest najwybitniejszym kompozytorem w polskiej historii i jednym z najważniejszych na świecie. Na jego cześć odbywa się w naszym kraju od 1927 r. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Konkurs odbywa się co pięć lat, a jego uczestnicy wykonują  na fortepianie wyłącznie utwory kompozytora. Tegoroczna edycja- z powodu sytuacji na świecie,  została przełożona na rok 2021 r.  W historii konkursu aż czterech polskich pianistów zostało jego zwycięzcami. 





Godłem naszego kraju jest biały orzeł na czerwonym polu. Orzeł ma głowę zwróconą w prawo, a na głowie złotą koronę. Złote są także jego szpony.


źródło: wikipedia


Polska jest podzielona na 16 województw. Największym z nich jest województwo mazowieckie, a najmniejszym opolskie. Nasz kraj możemy także podzielić na regiony - tzw. "małe ojczyzny". 

KASZUBY w północnej Polsce. Mieszkają tu Kaszubi, którzy posługują się językiem kaszubskim.  Na Kaszubach można zobaczyć m.in.: Słowiński Park Narodowy, Park Narodowy "Bory Tucholskie" czy Zamek Krzyżacki w Bytowie.



Kaszuby słyną także z niezwykłego haftu. Hafciarstwo kaszubskie w 2015 r. wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. 



MAZOWSZE ze stolicą kraju - Warszawą. Na Mazowszu znajduje się dworek Chopina w Żelazowej Woli.

źródło: wikipedia

PODHALE u północnego podnóża Tatr. Słynie z oscypka- tradycyjnego sera górskiego oraz parzenicy - ozdobnego ornamentu hafciarskiego. Najsłynniejszym miastem Podhala jest zimowa stolica Polaki - Zakopane.

źródło: wikipedia


PODKARPACIE z przepiękną rezydencją magnacką w Łańcucie.


źródło: wikipedia


MAŁOPOLSKA , którego sercem jest dawna stolica naszego kraju - Kraków. O Krakowie chyba wiemy wszystko. :)

źródło: wikipedia


PODLASIE, na terenie którego znajduje się Puszcza Białowieska. Mieszkają w niej...żubry!

źródło: wikipedia

POLESIE, czyli równina w dorzeczu Prypeci i Bugu. 

źródło: wikipedia


POMORZE co roku odwiedzane tłumnie przez turystów, którzy pragną spędzić wakacje nad morzem. Największym miastem jest Gdańsk, a odwiedzanym miejscem molo w Sopocie.

źródło: wikipedia


źródło: wikipedia


WIELKOPOLSKA, której symbolem są poznańskie koziołki, a przysmakiem rogale marcińskie.

źródło: wikipedia

KUJAWY, gdzie według legendy mieszkał król Popiel.

źródło: wikipedia

WARMIA słynie ze wspaniałych zamków.

źródło: wikipedia


MAZURY- kraina jezior. Idealne miejsce do uprawiania wszelkiej aktywności sportowej na świeżym powietrzu.

źródło: wikipedia

ŁUŻYCE, które częściowo leży w Polsce, częściowo w Niemczech.

źródło: wikipedia

Śląsk, czyli nasza mała ojczyzna. :)

źródło: wikipedia

Mamy dla Was Mapę Polski z zaznaczonymi ciekawymi miejscami. Może warto je odwiedzić?

źródło: Polska. Nasz kraj

Góry Świętokrzyskie wraz z Sudetami uważane są na za najstarsze pasmo górskie w Europie. 


Najwięcej rond znajduje się w Rybniku. A kolejne w budowie.



Największa wyspą w Polsce jest Wyspa Wolin. 

źródło: wikipedia


W Polsce mamy też pustynię. Oczywiście nie jest tak duża jak Sahara, ale na Pustyni Błędowskiej kręcono m.in. zdjęcia do filmu Faraon.



Polska jest jednym z największych eksporterów bursztynu na świecie, z którego robi się biżuterię.

źródło: wikipedia


Na terenie Polski jest 419 zamków, zachowanych w różnym stanie. Większość z nich ma swojego ducha. O duchach polskich zamków pisaliśmy w jednym z poprzednich postów. Najbardziej popularnym zamkiem jest ten, który znajduje się w Malborku.



W Polsce coraz większą popularnością cieszą się Jarmarki Świąteczne. Kto nie lubi magii świąt, zapachu choinki czy kolorowych światełek. W ubiegłym roku byłam na takim jarmarku we Wrocławiu (zdjęcia własne). Gorąco polecam!



  

Polacy uwielbiają kibicować swoim sportowcom. Sportowcem, który podczas startu w zawodach wyludniał ulice polskich miast jest oczywiście Adam Małysz - wybitny skoczek narciarski. W tym krótkim filmie przypominamy najważniejsze momenty jego kariery.





A własnie - mówiąc o sporcie. Męska część mojej rodziny uważa jeden moment za najbardziej wzruszający. Chodzi oczywiście o bramkę w meczu piłkarskim, którą Polacy strzelili  reprezentacji Anglii na stadionie na Wembley podczas meczu w 1973 r. Cóż....





Najstarszą polską pieśnią jest Bogurodzica- utwór powstał w średniowieczu.  




Najpopularniejszym tańcem narodowym jest polonez. Tańczy się m.in. podczas studniówki. Poniżej prezentujemy ten taniec, nakręcony na potrzeby filmu Pan Tadeusz.





Oprócz poloneza tańczymy jeszcze inne tańce: mazur, kujawiak, oberek. Dla mnie kroki tych tańców wyglądają na skomplikowane. I chyba trzeba poprawić formę. :)





Na YouTube można znaleźć wiele nagrań Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze". Zespół wykonuje tradycyjne pieśni i tańce ludowe. Nasza duma narodowa działa od listopada 1948 r. i koncertuje na całym świecie. 







Polska w pigułce. Tak można nazwać nasze rozważania. Pora przejść do dzisiejszych historii. Tym razem zamiast tradycyjnych bajek, mamy dla Was legendy polskie. Legendy są elementem folkloru, które przybliża nam historię naszego narodu. Przed Wami legendy prosto z Polski. :)











Bibliografia:

wikipedia.pl

Komentarze