Tajemnicza autorka tajemniczych historii

    Agatha Christie pozostaje jedną z najbardziej popularnych autorek literatury kryminalnej. Jej książki zostały przetłumaczone na 45 języków, a postacie detektywów-ekscentryków, takich jak Hercule Poirot czy nadinspektor Battle, są uznawane za jedne z najciekawszych, jakie kiedykolwiek pojawiły się w anglojęzycznej literaturze. 
    Talent pisarki można  podziwiać nie tylko na kartach powieści,  lecz i na scenie. Sztuka Pułapka na myszy wystawiana była na deskach teatru ponad 20 000 razy, a Świadek oskarżenia doczekał się głośnej adaptacji filmowej w reżyserii Billy’ego Wildera nagrodzonej Złotym Globem.

  

    Choć dziś twórczość autorki stanowi punkt odniesienia dla entuzjastów klasycznego kryminału, w okresie życia pisarki jej koledzy po fachu spoglądali na niektóre wymyślone przez nią nowatorskie rozwiązania sceptycznie.  Warto wspomnieć, że została usunięta z klubu zrzeszającego powieściopisarzy kryminałów za naruszenie zasad zakazujących utożsamiania narratora z mordercą oraz interwencję sił nadprzyrodzonych w rozwój wydarzeń. 

    Częstym wątkiem przeplatającym się przez różne powieści Agathy Christie jest motyw podróży w egzotyczne kraje, gdzie mroczne śledztwa prowadzi np. Hercule Poirot (Śmierć na Nilu, Morderstwo w Mezopotamii). Wynika to z faktu, iż pisarka była żoną archeologa Archibalda Christie’go, z którym wielokrotnie podróżowała, oczywiście w celach zawodowych. Metodą pisarki było odwiedzenie jakiegoś kraju  i napisanie powieści dziejącej się tamże zaraz po powrocie do Anglii.

    W kwestii inspiracji Agatha Christie zwykła również wymyślać najbardziej mrożące krew w żyłach morderstwa podczas zmywania naczyń, gdyż nienawidziła tej czynności do tego stopnia, iż podczas wykonywania jej nie mogła myśleć o niczym innym niż o zbrodni.

1926 rok rozpoczął trudny okres w życiu autorki. Seria nieszczęść zaczęła się od śmierci matki, potem były kłopoty z wydaniem Zabójstwa Rogera Ackroyda,  następnie brat popadł w nałóg narkotykowy. Jednak największym ciosem było rozstanie z mężem. W grudniu Agatha Christie zniknęła na 11 dni. Czym zajmowała się autorka w tym okresie do dziś pozostaje tajemnicą.

 Bibliografia

https://www.anothermag.com/art-photography/4239/a-mysterious-life-20-agatha-christie-facts

https://lcrooney.com/how-long-writing-life/

Agatha Christie Autobiografia


 

Komentarze