Na szczytach najwyższych gór świata
Najwyższe góry świata fascynują swym pięknem od zawsze. Trudno dostępne i niebezpieczne szczyty w Himalajach i Karakorum przyciągają od kilkudziesięciu lat kolejne pokolenia wspinaczy. Wielu z nich straciło życie, próbując zdobyć szczyt i dołączyć do listy zdobywców wszystkich ośmiotysięczników, czyli tzw. Korony Himalajów i Karakorum. Do tej pory ta sztuka udała się 40 wspinaczom, w tym trójce Polaków. Co takiego jest we wspinaniu, że warto dla tego ryzykować życie? Większość z nas nigdy się tego nie dowie. Dlatego też, nie mamy prawa oceniać postępowania innych. Mówić, że wspinaczka to idiotyzm, a wspinacze, to banda samobójców. Żaden z nich nie wybiera się w góry, aby zginąć. Wręcz przeciwnie! Zapewne pragną poczuć wolność i doświadczyć prawdziwego piękna gór. A potem wrócić do domu i najbliższych. Na temat wspinaczki i gór powstało mnóstwo filmów i książek. Ukazani na ich kartach wspinacze są postaciami z krwi i kości. Zmagają się z własnymi niedoskonałościami i realizują marzenia- nawet za cenę życia. Warto ich poznać bliżej i spędzić z nimi trochę czasu.
Moja biblioteczka książek o tematyce górskiej obejmuje mnóstwo tytułów. Dziś zaproponuję Wam kilka z nich do przeczytania. Warto. :)
Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia pióra Alexandry Stewart jest książeczką przeznaczoną dla młodszych czytelników. Opowiada historię dwójki pierwszych zdobywców najwyższej góry świata - Mount Everestu. Przepięknie wydana zawiera mnóstwo kolorowych ilustracji oraz ciekawostek na temat wspomnianej dwójki wspinaczy. Poznamy ich życie oraz trudną drogę na szczyt. Książka do poczytania bez ograniczeń wiekowych. :)
Zanim duet Hillary-Norgay zdobył w 1953 r. szczyt Mount Everestu, najbliżej osiągnięcia tego celu był brytyjski alpinista George Mallory. Do dziś nie rozstrzygnięto, czy ta sztuka mu się udała, gdyż zginał podczas ostatniej próby. Historię tej fascynującej postaci opisał w głośnej powieści Ścieżki chwały brytyjski pisarz Jeffrey Archer. Mallory na kartach powieści jest charyzmatyczny, odważny i śmiało osiąga wyznaczone cele. Jest kochającym mężem i ojcem, rozdartym między rodziną a spełnianiem marzeń. Towarzyszymy mu w codziennych zmaganiach i wspinaczce na Mount Everest. Niesamowita powieść przygodowa i beletryzowana biografia w jednym.
Pozostajemy jeszcze w temacie Mount Everestu. Warto wspomnieć o dwóch książkach, które opowiadają o tym samym wydarzeniu - tragedii z 10 maja 1996 r. Tego dnia straszliwa burza uwięziła na górze wspinaczy z trzech ekip, zmuszając je do rozpaczliwej walki o życie. Nie wszystkim niestety się udało. Amerykański dziennikarz Jon Krakauer był jednym z tych, którym się udało. Kilka miesięcy po tragedii wydał głośną książkę Wszystko za Everest, która jest zapisem wydarzeń, w których sam brał udział. Czytając książkę mamy wrażenie, że sami znajdujemy się w centrum wydarzeń. Poznajemy autentyczne postacie, które znalazły się w centrum wydarzeń. I dlatego ich strata jest taka bolesna. Jon Krakauer nie oszczędza w swojej książce innego wspinacza - Anatolija Bukriejewa, czyniąc go winnym całej tragedii. Rosyjski wspinacz został zmuszony do obrony i tak powstała napisana wspólnie z G. Westonem Dewaltem Wspinaczka. Podobnie jak Krakauer powieść jest zapisem wstrząsającej walki o życie. Bukriejew odpowiada na zarzuty amerykańskiego dziennikarza i przedstawia własną historię. Panowie nigdy nie dostali okazji, aby się pogodzić. Bukriejew zginął bowiem w lawinie na stokach Annapurny w 1997 r. Historia zatoczyła tragiczne koło.
Sylwetkę najwybitniejszego polskiego himalaisty - Jerzego Kukuczki, przybliżyliśmy na blogu kilka tygodni temu. Post zawierał jedynie malutki ułamek życia wspinacza. Aby lepiej poznać tę wybitną powieść polecamy książkę Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście. Znakomicie wydana, zawierająca mnóstwo unikatowych zdjęć i relacji z wypraw, przyciąga czytelnika od pierwszej strony. Wspomnienia najbliższych oraz partnerów wspinaczkowych tworzą portret upartego i niezłomnego człowieka. Żal myśleć, że ta niesamowita historia miała smutne zakończenie.
Wanda Rutkiewicz. Wspaniała himalaistka i skomplikowany człowiek. Z jednej strony delikatna i wrażliwa, a z drugiej strony twarda babka, której mężczyźni się bali. Dążąca do celu uparcie i konsekwentnie. Na temat tej postaci napisano kilka książek i mnóstwo artykułów. My polecamy dwie pozycje: Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz Anny Kamińskiej oraz Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt Elżbiety Sieradzińskiej. Pisarki budują postać kobiety, która poświęciła bardzo wiele, aby stać się najlepszą himalaistką na świecie. Jej perfekcjonizm nie przysporzył jej przyjaciół wśród kobiet i mężczyzn. Promowała himalaizm kobiecy, ale była trudna we współpracy nawet z kobietami. Z mężczyznami rywalizowała o kolejne szczyty. Tragedie osobiste pogłębiały jej samotność. Rozpędzona ambicją dotarła w końcu do tragicznego końca. Obie powieści świetnie się czyta. Wzajemnie się uzupełniają. Wyłania się z nich obraz bardzo skomplikowanej i samotnej kobiety. Warta poznać ją bliżej.
Kiedy Jennifer Jordan zaczęła pisać swą książkę Okrutny szczyt. Kobiety na K2 drugą górę świata zdobyło tylko pięć kobiet. Wszystkie zginęły- albo podczas zejścia z góry, albo podczas innych wypraw. Pięć tak bardzo różnych kobiet połączyła jedna góra oraz tragiczny los. Matki, żony i kochanki, które śmiało podążały za marzeniami. Poświęciły bardzo wiele, aby udowodnić swoje umiejętności wspinaczkowe. Oskarżane o wykorzystywanie innych postanowiły udowodnić ile są warte. Książka Jordan jest świetnie napisana. Opowieść o tych konkretnych kobietach, mogła napisać tylko inna kobieta. Odkrywamy kolejne tajemnice z ich życia. Podziwiamy ich pasję. I dlatego tak trudno jest pogodzić się z ich smutnym losem. Czytałam ją kilka razy. Za każdym razem odkrywam w niej coś nowego. Co Wy odkryjecie?
Kobiety w górach zawsze mają trudniej. Muszą udowodnić sobie i mężczyznom, że są silne i równie zdeterminowane. Jako kobiety muszą połączyć życie rodzinne z pasją do gór. O polskich himalaistkach opowiada książka Mariusza Sepioło Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę. Autor przedstawia w niej sylwetki najwybitniejszych polskich himalaistek. O ich życiu opowiadają członkowie rodziny oraz przyjaciele. Interesujące portrety niezwykłych kobiet.
Drobiazgowy zapis tragedii na K2 z 1 sierpnia 2008 r. Tego dnia 11 wspinaczy z całego świata straciło życie podczas zejścia ze szczytu. Relację z tych tragicznych wydarzeń przedstawił ich uczestnik - Pemba Gyalje Sherpa oraz Pat Falvey w książce Mordercza góra. Relacja najtragiczniejszej katastrofy wspinaczkowej na K2. Z przeprowadzonych z uczestnikami wypraw, wyłania się obraz całego pasma błędnie podjętych decyzji, które ostatecznie doprowadziły do katastrofy. Czytając książkę trudno oprzeć się wrażeniu, że niektórzy z nich próbują zaprezentować się lepiej od innych. Usprawiedliwić swoje działania- być może nawet przed samym sobą. Bardzo mocna pozycja.
Ucieczka na szczyt kanadyjskiej pisarki Bernadette McDonald opowiada o latach 70-tych i 80- tych, czyli złotych latach polskiego himalaizmu. Polscy wspinacze osiągali wówczas w Himalajach i Karakorum najważniejsze sukcesy. Autorka przedstawia sylwetki najwybitniejszych polskich himalaistów i najważniejsze wyprawy. Wzbogacona o zdjęcia ułatwia przeniesienie się do tamtych lat.
Komentarze
Prześlij komentarz