Ocalić od zapomnienia

 

27 stycznia 1945 r. Data bardzo ważna dla historii ludzkości. Tego dnia- 71 lat temu żołnierze 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego weszli do KL Auschwitz. Konzentrationslager Auschwitz, nazywany "fabryką śmierci" jest przerażającym dowodem na okrucieństwo wojny oraz ludzką bezwzględność. Dziś jest najbardziej znanym symbolem Zagłady Żydów. Pomnikiem wydarzeń, które trudno zrozumieć i wyobrazić sobie.

Trwający kilka lat koszmar zakończył się na kilka miesięcy przed zakończeniem wojny. Dla pozostałych przy życiu więźniów Hitlerowskiego Obozu Zagłady cierpienie  wreszcie się skończyło. Czekała ich długa droga do odzyskania spokoju i równowagi, w świecie, w którym stracili wszystko. Najbliższych, dom oraz wiarę w ludzi. Wspomnienia z tego strasznego okresu są wciąż żywe w ludzkiej pamięci. Świadectwa ocalałych są bezcenne dla przyszłych pokoleń. Nigdy nie możemy zapomnieć tego koszmaru, ani dopuścić, by podobne wydarzenia miały znów miejsce. Na przestrzeni dziesięcioleci wydano mnóstwo wspomnień byłych więźniów, książek historycznych na temat obozu oraz samego hitleryzmu oraz różnego rodzaju rozpraw naukowych. Lektura każdej z nich jest wstrząsająca i pozostawia u czytelnika ślad w sercu.

W 2018 r. ukazała się książka Sylwii Winnik Dziewczęta z Auschwitz. Książka jest zapisem rozmów autorki ze wszystkimi bohaterkami powieści. Poruszająca historia dwunastu kobiet, które przeżyły pobyt w obozie. Bohaterki za murami Auschwitz zderzyły się z nieznanym światem, przepełnionym przemocą, bestialstwem i okrucieństwem. Musiały się przystosować do tej nowej rzeczywistości, mając tylko jeden cel- przeżyć. W obozie straciły rodziny, niewinność i złudzenia, że w każdej sytuacji można zachować godność. Twarde zasady panujące w obozie, kazały im walczyć o przetrwanie i przyszłość. Przyszłość, która w zasadzie ograniczała się do przeżycia kolejnego dnia w tym piekle. Nasze bohaterki wspominają zarówno swoich oprawców, jak i współwięźniów. Pojawiają się znane postacie- autorka książki dla młodzieży Czarne stopy - Seweryna Szmaglewska oraz położna z Auschwitz - Stanisława Leszczyńska. 

12 bardzo ważnych świadectw dla przyszłych pokoleń. 12 dzielnych kobiet, które w obliczu strasznych wydarzeń, wykazały się odwagą i wolą walki. 12 bohaterek, które warto poznać bliżej.

Pandemia uniemożliwia nam osobistą wizytę w  Muzeum w Auschwitz-Birkenau, jednak możemy je odwiedzić wirtualnie.


Polecamy także wystawy on-line przygotowane przez pracowników muzeum.






Komentarze