Po piosenkach z filmów Disneya, muzyce filmowej i słynnych piosenek filmowych, nadszedł czas na musicale. Musical, czyli połączenie muzyki, tańca, śpiewu i dialogów jest idealnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Oczywiście, nie wszyscy lubią ten gatunek filmowy, tak jak nie wszyscy lubią koty. (Ja ich nie cierpię! Koty! Brrrrr) Najsłynniejsze musicale na świecie zwykle rozpoczynają swój żywot na deskach teatrów, by po nieuchronnym(lub nieoczekiwanym) sukcesie oczarować kinomanów na wielkim ekranie. Czasem jednak ta trudna sztuka przeniesienia widowiska na taśmę filmową się kompletnie nie udaje. Wystarczy w tym miejscu wspomnieć koszmarną adaptację musicalu Koty z 2019 r. Dla dobra ludzkości należy spalić wszystkie kopie tego filmu. I wymazać pamięć tym , którzy go widzieli. :)
Musicale dały światu słynne piosenki, które świetnie znamy, chociaż często nie wiemy skąd. A także znakomitą fabułę, która wzrusza i bawi. Drodzy czytelnicy, zapraszamy na przegląd najsłynniejszych musicali w historii.
West Side Story
Pozycja obowiązkowa dla każdego fana musicali, czyli West Side Story, jest swobodną adaptacją słynnego dramatu Romeo i Julia. Muzykę napisał Leonard Bernstein, słowa z kolei Stephen Sondheim. Akcja musicalu przypada mniej więcej na czas jego powstania - lata 50-te XX wieku. Maria i Tony, niczym bohaterowie dzieła Williama Szekspira należą do dwóch światów. Maria jest siostrą Bernarda- przywódcy gangu Sharki, Tony z kolei należy do Jetsów. Oba gangi rywalizują ze sobą o wpływy i o wzajemnym porozumieniu nie może być mowy. Piękna, ale i nieszczęśliwa miłość dwójki młodych ludzi nieuchronnie prowadzi do tragicznego finału. Musical zadebiutował na Broadwayu, by w 1961 r. trafić na ekrany kin. Główne role zagrali Natalie Wood i Richard Beymer, a sam film został wielkim sukcesem komercyjnym i artystycznym, zdobywając 10 statuetek Oscara. W 2021 r. remake West Side Story został nakręcony przez legendarnego reżysera Stevena Spielberga. Czy nowa wersja była potrzebna? Niekoniecznie. Ideału naprawdę nie trzeba poprawiać. Ale o tym trzeba przekonać się samemu.
Z musicalu West Side Story pochodzi kilka świetnych piosenek. Z jednej strony mamy przepiękną balladę Tonight, z drugiej zaś energiczną piosenkę America. I właśnie do wysłuchania tego drugiego zapraszamy. Dla porównania, wersja z obu adaptacji filmowych.
Cyrano
W kinach można jeszcze zobaczyć musical Cyrano, oparty na powieści Edmonda Rostanda. Klasyczną opowieść trójkąta miłosnego po raz pierwszy przełożono na język teatru w 1973 r. W 2021 r. odbyła się premiera kinowa filmowej adaptacji musicalu.
Jak przystało na opowieść o miłości, w musicalu można usłyszeć piękne piosenki i ballady. Jedną z nich jest Someone to Say.
Upiór w operze
W 1986 r. brytyjski kompozytor Andrew Lloyd Webber - twórca wielu wspaniałych musicali, wraz z Charlesem Harte oraz Richardem Stilgoe zaprezentował światu Upiora w operze. Fabuła widowiska powstała w oparciu o słynną powieść Gastona Leroux z 1911 r. Bohaterką jest młoda sopranistka Christine Daae, która staje się obsesją tytułowego upiora- geniusza muzycznego, który z powodu oszpeconej twarzy ukrywa się w podziemiach opery paryskiej. W 2004 r. musical został zekranizowany przez Joela Schumachera z Emmy Rossum i Gerardem Butlerem w rolach głównych.
Najbardziej charakterystyczny utwór dla tego musicalu to oczywiście tytułowy The Phantom of theOpera. W polskiej wersji językowej zaśpiewali go m.in.: Edyta Krzemień i Tomasz Steciuk.
Zabawna dziewczyna
W 1968 r. genialna Barbra Streisand oczarowała publiczność w roli Fanny Brice w musicalu Zabawnadziewczyna. Bohaterką jest młoda kobieta, obdarzona ogromnym talentem wokalnym i komediowym. Marzy o zrobieniu kariery na deskach teatru i śmiało dąży do realizacji celu. Po drodze oczywiście zakochuje się w nieodpowiednim mężczyźnie. Czy kariera i miłość mogą iść razem w parze?
Z musicalu pochodzi jego najsłynniejszy utwór Don`t rain on my parade, który doczekał się wielu kolejnych wersji i coverów. W polskiej wersji językowej śpiewa go Natalia Piotrowska- Paciorek.
Evita
W 1978 r. Andrew Lloyd Webber oraz Tim Rice stworzyli kolejny wspaniały musical. Evita jest muzyczną (mocno podkoloryzowaną) biografią żony prezydenta Argentyny- Evy Peron. Na długo przed księżną Dianą, księżną Walii, to właśnie Eva Peron nazywana była królową serc i rozpalała serca ludzi na całym świecie. Musical był wielkim przebojem i doczekał się oczywiście adaptacji filmowej. W 1996 r. reżyser Alan Parker ożywił Evitę na wielkim ekranie, dokonując najbardziej zadziwiającego castingu do roli tytułowej bohaterki. Evitę zagrała muzyczna królowa skandali - Madonna. I kiedy wszyscy myśleli, że to się nie uda, okazało się, że reżyser dokonał wyboru idealnego! Piosenkarce na ekranie partneruje m.in. Antonio Banderas.
Najbardziej znanym utworem z Evity jest oczywiście Don`t Cry For Me Argentina.
Na potrzeby filmu powstał nowy utwór - You Must Love Me. W 1997 r. piosenka została nagrodzona Oscarem.
Mamma Mia
Czy można stworzyć genialny musical, oparty na słynnych przebojach muzycznych? Oczywiście! :) O ile są to piosenki zespołu Abba. W innym przypadku kompletnie nie ma to sensu. Sophie, która mieszka z matką na pięknej greckiej wyspie (szczęściara) wkrótce wychodzi za mąż. Ponieważ jej matka trzyma tożsamość ojca w tajemnicy, Sophie wysyła zaproszenie na swój ślub do byłych chłopaków matki. Efekt przejdzie najśmielsze oczekiwania naszej młodej bohaterki. A ponieważ Donna śpiewała w młodości w zespole wokalnym, na ekranie usłyszymy największe przeboje szwedzkiego zespołu Abba, m.in. ponadczasowy hit Dancing Queen. I właśnie ten utwór usłyszymy w wersji filmowej musicalu z 2008 r.
W 2018 r. nakręcono drugą część, która opowiada o młodości Donny. W drugim filmie usłyszymy wielki hit Waterloo. Właśnie tym utworem Abba wygrała w 1974 r. Eurowizję.
Deszczowa piosenka
Cofamy się w czasie do 1952 r. Właśnie wtedy Gene Kelly w filmowym musicalu Deszczowa piosenka wykonuje słynny utwór Singin`in the Rain, tańcząc oczywiście w...deszczu. Jak przystało na porządny musical retro, film opowiada o miłości, która napotyka na swej drodze liczne przeszkody, by na końcu ostatecznie zwyciężyć nad przeciwnościami losu. Ilekroć za oknem pada deszcz, nucę sobie tę piosenkę, a psy sąsiadów zaczynają wyć. Zwyczajnie nie doceniają mojego talentu wokalnego :)
Nędznicy
W 1980 r. Francuzi zaprezentowali musicalową wersję słynnej powieści swojego największego pisarza Victora Hugo, Nędznicy. Historia o rewolucji, miłości i odkupieniu została już kilka razy przeniesiona na ekran filmowy. Musical doczekał się tysięcy przedstawień w kilkudziesięciu wersjach językowych. Hollywood zekranizowało musical w 2012 r. z wielkimi gwiazdami w rolach głównych. Na ekranie zabrzmiały wspaniałe utwory: On my own i I Dreamed a Dream. Ten drugi w polskiej wersji językowej śpiewa m.in. Sylwia Banasik.
Mężczyźni wolą blondynki
Marylin Monroe. Do dzisiaj niedościgniony ideał kobiecości dla wielu kobiet. I dowód, że mężczyźni wolą blondynki (na szczęście to mój kolor włosów :)) W 1953 r. wraz z Jane Russell zagrała w komedii muzycznej, która podbiła serca kinomanów na całym świecie. Główne bohaterki podróżują statkiem do Europy. W tle mamy diamenty, detektywa i miłość. Z filmu pochodzi piosenka Diamonds are the girl`sbest friend (co jest znaną powszechnie prawdą). Utwór stał się inspiracją dla Madonny i jej wielkiego hitu Material Girl.
Moulin Rouge
Mój ulubiony musical. Muzyczna jazda bez trzymanki. :) Baz Luhrmann nad swoim filmem pracował kilka lat. W 2001 r. premiera widowiska była wielkim wydarzeniem, a kinomani odkryli nieznaną dotąd twarz Nicole Kidman. Akcja filmu dzieje się w 1900 r. w Paryżu- mieście, w którym króluje miłość i sztuka. Na potrzeby swojego dzieła, Luhrmann na nowo zaaranżował wybrane utwory muzyczne. Jednym z nich jest wspomniany wyżej Diamonds are the girl`s best friend, który śpiewa Nicole Kidman.
Grease
W latach 50-tych dzieje się akcja musicalu. Od West Side Story jednak różni go wiele. Bohaterowie przeżywają dramaty związane z dojrzewaniem i pierwszą miłością. Główna bohaterka jest uroczą i słodką nastolatką, która zakochuje się w pewnym (sympatycznym) łobuzie. Dalej akcja pędzi od piosenki do piosenki, by na końcu nasza Sandy przeszła spektakularną metamorfozę. Musical powstał w 1972 r., a jego filmową ekranizację nakręcono w 1978 r. Z musicalu pochodzi znakomita piosenka You`are The One That I Want.
Dźwięki muzyki
Nagrodzone Oscarem dla najlepszego filmu Dźwięki muzyki są adaptacją musicalu o tym samym tytule. Główną bohaterką jest młoda Maria, która zostaje guwernantką owdowiałego arystokraty i oficera marynarki w jednym. Siódemka dzieci jest z wyglądu urocza, ale już wkrótce ich mroczna dusza wyjdzie na jaw. Mimo surowej dyscypliny, dzieci są mistrzami w pozbywaniu się kolejnych guwernantek. Jednak Maria zdobędzie nie tylko ich serca, a wkrótce też i samego kapitana. Pomimo pogodnego klimatu, w tle czai się już widmo nazizmu i wojny, bowiem akcja dzieje się w 1938 r. w Austrii. Najsłynniejszą piosenkę w filmie The sound of music, którą wykonuje niezrównana Julie Andrews.
Król rozrywki
Hugh Jackman poza szponami z adamantium, posiada talent do śpiewu i tańca. Udowodnił to w licznych występach w teatrze, filmowej adaptacji Nędzników, a w 2017 r. rolą w musicalu Królrozrywki postawił "kropkę nad i". Jednak sam musical nie porywa za bardzo. Historia założyciela cyrku P.T. Barnuma za bardzo rozmija się z prawdą. Co nie zmienia faktu, że muzyka i piosenki są świetne. Najbardziej zapada w pamięć przepiękny utwór Never enough.
Koty
Koty są genialnym musicalem. Wystarczy tylko zapomnieć o ich filmowej adaptacji. O ile wcześniej, po jej obejrzeniu nie doznało się utraty wzroku. Naprawdę.:) Autorami są wspomniany już wcześniej Andrew Lloyd Webber oraz Trevor Nunn. Jak widać, Webber ma rękę do wspaniałych musicali. Bohaterami przedstawienia są tytułowe koty. Jak ja nie cierpię kotów! To słodkie puchate kulki o mrocznym spojrzeniu, z planem przejęcia władzy nad światem. Psy rządzą! Muzyka świetna, ale cały musical o kotach? Litości! A wracając do muzyki, to mnie zachwyca utwór Memory.
Czarnoksiężnik z Krainy Oz
Musicalowa adaptacja utworu Lymana Franka Bauma pochodzi z 1939 r. Bohaterką jest Dorotka, która pewnego dnia zostaje wraz z całym domem porwana przez trąbę powietrzną i ląduje w magicznej krainie. A to dopiero początek przygody. W filmie Victora Fleminga Dorotkę gra młodziutka Judy Garland. W pamięci fanów zapisze się genialnym wykonaniem piosenki Somewhere Over theRainbow.
Chicago
Amerykański musical został po raz pierwszy wystawiony na deskach teatru w 1975 r. i wkrótce stał się jednym z najpopularniejszych na świecie. Akcja dzieje się w USA w latach 20-tych, w czasach prohibicji. Bohaterkami są Velma Kelly oraz Roxie Hart- marzące o wielkiej sławie artystki sceniczne. N drodze do spełnienia marzeń staną mężczyźni, morderstwo i więzienie. Ale nawet to nie zatrzyma tych dwóch ambitnych kobiet. W 2002 r. Chicago zostało zekranizowane przez Roba Marshalla. Spośród wielu świetnych piosenek wybrałam Nowadays.
Skrzypek na dachu
Skrzypek na dachu jest musicalem luźno opartym na opowiadaniach Szolema Alejchema. Nawiązuje do bogatych tradycji żydowskich i codziennych zmagań w walce o lepsze życie. Główny bohater jest ojcem pięciu córek, którym pragnie zapewnić dostatnie życie. Najbardziej znanym utworem z musicalu jest If I were a rich man.
La la land
Przez wielu uważany za film kultowy. Przez mnie za dyplomatycznie mówiąc, trochę nudny. Bo ile w końcu można mówić o miłości? I to jeszcze w musicalu? Doceniam jednak muzykę, bo jest dobra. Podobnie jak scena otwierająca film. Żeby tak na każdej autostradzie było!
New Jork, New Jork
Musical o muzyce z świetną muzyką? Tak! O tym mniej więcej jest kultowy musical New Jork, NewJork. Ach... O miłości też. Pamiętacie piosenkę, którą śpiewał lew Alex w animacji Madagaskar? Pochodzi właśnie z tego filmu. A śpiewa ją Liza Minelli- prywatnie córka Judy Garland. Jak słychać, talent ma w genach.
Hamilton
Hamilton jest udanym połączeniem historii oraz różnych gatunków muzycznych. Usłyszymy mnóstwo świetnych kawałków, które na stałe z nami zostaną. Dla przykładu utwór The Schuyler Sisters w oryginale oraz w polskiej wersji językowej, którą nagrało Studio Accantus.
Czasem słońce, czasem deszcz
Hinduskie musicale to istny stan umysłu. Tego nie da się opisać. To trzeba zobaczyć. Festiwal kolorów, muzyki, tańca, dziwacznego śpiewu, płaczu i przerysowanego aktorstwa. Od tego musicalu rozpoczęła się w naszym kraju moda na filmy z Bollywood. Film trwa 210 minut i w tym czasie można by zaplanować zapewne skok na bank. Ale co tam! Warto obejrzeć i pomarzyć o takich strojach i tańcu. ;)
Mam nadzieję, że ten krótki przegląd musicali zachęci Was do oglądania tego gatunku filmowego. ;) A może sami dodacie coś do listy?
Notre-Dame de Paris - musical powstały na podstawie powieści Victora Hugo "Katedra Marii Panny w Paryżu". Autorem słów jest Luc Plamondon, muzykę skomponował Richard Cocciante. Premiera spektaklu miała miejsce 16 września 1998 w Paryżu. Spektakl prezentowany był w wielu miastach Francji, Belgii, Szwajcarii oraz w Quebecu. Wersja angielska grana jest od 2000 w Las Vegas, była też wystawiana w Londynie. Powstały liczne adaptacje w innych językach m.in. we włoskim, rosyjskim i angielskim.
Polska uzyskała licencje na wystawienie musicalu Notre Dame de Paris w 2016. Premiera polskiej wersji musicalu odbyła się 9 września 2016 w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Reżyserem spektaklu był Gilles Maheu, który odpowiadał również za reżyserię wersji francuskiej. Podczas prób gdyński zespół zrobił na realizatorach tak duże wrażenie, że po raz pierwszy w historii Notre-Dame de Paris spektakle były grane z udziałem orkiestry i chóru.
Notre-Dame de Paris - musical powstały na podstawie powieści Victora Hugo "Katedra Marii Panny w Paryżu". Autorem słów jest Luc Plamondon, muzykę skomponował Richard Cocciante. Premiera spektaklu miała miejsce 16 września 1998 w Paryżu. Spektakl prezentowany był w wielu miastach Francji, Belgii, Szwajcarii oraz w Quebecu. Wersja angielska grana jest od 2000 w Las Vegas, była też wystawiana w Londynie. Powstały liczne adaptacje w innych językach m.in. we włoskim, rosyjskim i angielskim.
OdpowiedzUsuńPolska uzyskała licencje na wystawienie musicalu Notre Dame de Paris w 2016. Premiera polskiej wersji musicalu odbyła się 9 września 2016 w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Reżyserem spektaklu był Gilles Maheu, który odpowiadał również za reżyserię wersji francuskiej. Podczas prób gdyński zespół zrobił na realizatorach tak duże wrażenie, że po raz pierwszy w historii Notre-Dame de Paris spektakle były grane z udziałem orkiestry i chóru.
https://youtu.be/OSInDG6wF-0
Koniecznie muszę zobaczyć! Bardzo dziękuję za nowy tytuł do listy. :)
OdpowiedzUsuń